قطعات ماشین

میزان شلی وسفتی تسمه پروانه ماشین

https://tajhizzkala.com
5/5 - (1 امتیاز)

تسمه ها معمولا بین ۳ فلکه ( فولی) ارتباط برقرار می نمایند. تسمه پروانه ها نباید با کف فولی ها تماس داشته باشد و این امر از سفید شدن کف فولی قابل تشخیص است در این موارد باید تسمه پروانه تعویض شود.

تسمه پروانه باید به قدر کافی سفت باشد چون در صورت شل بودن تسمه پروانه بکسوات می نماید و این موضوع موجب گرم شدن بیش از حد تسمه پروانه و از بین رفتن آن می شود از طرف دیگر دینام را خوب نمی چرخاند و در مواردی باطری اصلا شارژ نخواهد شد و به علت شل بودن پمپ آب نیز خوب کار نمی کند و اب رادیاتور به سرعت داغ می شود .

بعضی از افراد به خاطر اینکه به قول خودشان صدای تسمه کمتر شود تسمه ها را چرب می نمایند که این کار باعث سر خوردن تسمه روی فولی شده و همچنین موجب جمع شدن گرد و خاک روی ان شده و تسمه ها عمر کمتری خواهند داشت اگر تسمه پروانه بیش از اندازه سفت شود باعث خرابی بلبرینگهای (یاتاقان ها) دینام و پمپ اب می شود بنابراین بهتر است تسمه با میزان مناسبی از سفتی بسته (رگلاژ) شود برای این منظور دو روش وجود دارد یکی به وسیله دستگاهایی است که به این منظور ساخته شده اند و دیگری روشی است که برای همه افراد قابل دسترسی می باشد به این منظور هنگامی تسمه بسته شد شما اگر با انگشت دست به مرکز فاصله بین دو فولی روی تسمه فشار بیاورید حداکثر خمش تسمه نباید از یک تا دو سانتیمتر بیشتر شود.

 

http://uupload.ir/files/3u39_tajhizzkala-تسمه_پروانه1.jpg

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 1 =